Modern Gallery
Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

wpisy na blogu

Dachówka

Data dodania: 2013-09-19
wyślij wiadomość

Życie to sztuka kompromisów. Tym razem mamy jeden z trudniejszych. Kolory które sobie założyliśmy zmieniają się jak w kalejdoskopie. Okna miały być brązowe, ale będą grafitowe, bo brązy z RAL bez oklein wyglądają źle.. To samo dzieje się z dachem.. Miał być grafitowy, ale okazuje się że jest problem. Po pierwsze, dachówki barwione w masie są bardzo mało popularne, a karpiówka barwiona w masie to unikat. Creaton ma w ofercie karpiówkę Kera-Biber, która jest barwiona. Problem w tym, że jest barwiona na brązowo i angobowana na antracyt. Zacząłem szukać i znalazłem kilka fotografii tej dachówki - szczerze wydawało mi się, że na paru fotografiach jest mangan matowa. ;-)

Tutaj jest kolor ciemnej czekolady:

blog budowlany - mojabudowa.pl

Z bliska jest brąz. Przeboje na temat koloru Creaton Kera-Biber antracyt angoba zostały opisane na muratorze w dzienniku budowy DorciaIQ (stąd też zapożyczone zdjęcia):

blog budowlany - mojabudowa.pl

Ta sama dachówka, ten sam dach, tylko pod innym kątem:

blog budowlany - mojabudowa.pl

A teraz uwaga - to jest ten sam dach:

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

Jak widać - w słońcu jest brązowy, w cieniu robi się czarny. Istny kameleon. O wiele bardziej podoba mi się to, co jest pod spodem, z tym że to nie jest już antracyt a łupek angobowany (Creaton):

blog budowlany - mojabudowa.pl

Tylko jaki jest sens brania Creatona jeśli dachówka nie jest barwiona w masie tylko angobowana? Konkurencja jest tańsza i też angobowana.

Dla porównania Creaton Kera Biber mangan matowa (zdjecia z tąd):

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

Smutna kwestia, która się pojawia przy okazji dachówek - bardzo trudno dostać dachówkę produkowaną przez polskie firmy. Na przykład - Jopek po upadłości i utracie większości fabryk produkuje tylko w Bytomiu. Historia niepowodzeń Jopka sięga jeszcze lat 90, kiedy skarb państwa wypowiedział umowę dzierżawy cegielni tuż po rozruchu produkcji. Obecnie Jopek zaprzestał produkcji karpiówki w kolorze innym niż naturalny.
Kolejny polski producent to ZCB Chmielów, producent o którym nie słyszeli nawet najstarsi dekarze. Być może dlatego, że zakład spłonął w 1992 roku a właściciel bujał się 17 lat z PZU o wypłatę odszkodowania. Zakład odbudowany, po rozruchu ... w upadłości likwidacyjnej od końca lipca. Nie produkuje tylko wypycha zapasy - w kolorze naturalnym. Swoją drogą ciekawe czy po likwidacji zakład przepadnie czy przejmie go jakiś większy koncern (tj. Lode zrobiło z fabrykami Jopka). 

Pół biedy możemy jeszcze kupić polskie rynny! ;-)

2Komentarze
Data dodania: 2013-09-19 11:39:09
a czy jakość dachówki to tylko kolor ? wybierając dachówkę zastanwaiałam sie nad barwioną w masie, tylko teraz z perspektywy czasu uważam, że nie ma to sensu, a jeśli z antracytu robi się brąz no to taki urok dachówki ceramicznej. Materiał z którego jest wykonana wpływa na to i już. Jak każda ceramiczna dachówka... Jaki jest sens brania Creatona jeśli dachówka nie jest barwiona w masie, no cóż ... może zwyczajnie chodzi też o jakość ???? Może chodzi o wybór dodatków np gąsiory - każda firma ma trochę inne rozwiązania, a kolor to nie priorytet...
odpowiedz
Data dodania: 2013-09-19 12:44:51
Jakość? Powiedzmy sobie szczerze, przy ceramice wielu wybryków zrobić nie można. Się spieka i już, czy robi wielką różnicę 1100 a 1200 stopni? Szczerze - wątpię. Dachówka nie ma żadnego istotnego parametru tak jak jest przy izolacjach bądź materiałach konstrukcyjnych. Nie ma po co doszukiwać się wielkiej filozofii. Każdy producent wciska nam super technologie które na tychże dachówkach są. A że odbija promienie słoneczne, a że nie porasta, a że sama się czyści. Szczerze - mamy to w poważaniu - ma być ładnie. Jak przyjdzie porządny grad potłucze każdą ceramikę. Angoba to zawsze tylko wierzchnia warstwa, co sprawia że materiał jest niejednorodny i bardziej podatny na uszkodzenia. Jakość Creatona ma też swoje ciemne strony, jak każdy producent. Poszukaj w internecie jak komuś angoba zaczęła odchodzić punktowo i nie uznali reklamacji, do tego przedstawiciel postraszył inwestora sądem tak, że później pisał posty, gdzie odszczekiwał wszystko. Warto również nadmienić, że "niemiecka" jakość Creaton jest też wytwarzana w Polsce w zakładzie pod Poznaniem. Podobnie z Wienerberger - mam rzut kamieniem do zakładu produkcyjnego w Zielonce gdzie jeszcze w latach 90 była po PRL-owska cegielnia. Śmiem również wątpić w znaczne różnice jakości materiału, glina to glina. Malbork stoi ponad 600 lat z gliny wydobytej w Polsce, na Żuławach. W mojej rodzimej miejscowości również jest zamek z okolicznej "gliny". I jestem pewien, że 700 lat temu nie wozili ani cegły ani dachówek z Niemiec jak to robią teraz. Moi drodzy, nie dajmy się zwariować. :)
odpowiedz
Odpowiedź do ariadna2edyta

Konstrukcja dachu

Data dodania: 2013-09-18
wyślij wiadomość

Minęło nieco czasu od ostatniego wpisu. Panowie zwarli szyki i bardzo szybko wznieśli ściankę kolankową, wieniec oraz wieźbę. Równie szybko uwinęli się z deskowaniem. Teraz przyszła pora na komin. Niestety pogoda nie dopisywała przez co troszkę jesteśmy w plecy z terminem. Dekarze zaczną "łacić" w przyszłym tygodniu. :)

blog budowlany - mojabudowa.pl

Zdążyliśmy na świeży beton więc nie mogłem sobie darować by maznąć coś dla potomnych.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Konstrukcja powstała w 3 dni. Cieśle spisali się bardzo dobrze i bez większych problemów uporali się z wielgachnymi płatwiami (25x16cm * 8m!). Nie obyło się bez wpadki, bo tartak wyciął za mało krokwi 8x18, zamiast nich przyszły 6x18.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Konstrukcja dachu nad garażem wraz z kalenicą 30x16cm. Z tym kawałem drewna cieślom pomógł Pan z cegielni, który przywiózł cegłę na komin.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Po konstrukcji przyszedł czas na deskowanie. Niestety z 12m3 desek które przyszły na szalunki stropu nie starczyło na dach, więc trzeba było domówić kolejne 2. Dach jest dość wysoki, a nachylenie 40 stopni jest już upierdliwe do chodzenia, przynajmniej dla nie-cieśli. :-)

blog budowlany - mojabudowa.pl

A tu lukarna nad łazienką oraz "odpad" z desek po szalowaniu.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Oraz rzeczony komin z Polską cegłą. :-) 

blog budowlany - mojabudowa.pl

paulina--i--lukasz Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 8805
Komentarzy: 98
Obserwują: 35
On-line: 9
Wpisów: 34 Galeria zdjęć: 119
Projekt ZACISZE
BUDYNEK- dom wolno stojący , parterowy z poddaszem bez piwnicy
TECHNOLOGIA - murowana
MIEJSCE BUDOWY - Wołomiński
ETAP BUDOWY - VII - Wykończenia
ARCHIWUM WPISÓW
2018 wrzesień
2016 marzec
2014 grudzień
2014 czerwiec
2014 kwiecień
2014 styczeń
2013 grudzień
2013 wrzesień
2013 sierpień
2013 lipiec
2013 maj
2013 kwiecień
2012 listopad
2012 październik
2012 czerwiec